Değerli Meslektaşlarımız,

Türk Toraks Derneği’nin 23. Yıllık Kongresi, 14-18 Ekim 2020 tarihleri arasında Limak Deluxe Otel, Kıbrıs’ta gerçekleştirilecektir.

Bilim, insan sağlığı için en güçlü referansımız ve sağlıklı geleceğimizin mimarıdır! Bilimin ışığıyla geleceği kurgulamak için 2020’de kongre sloganımızı Bilimle, Sağlıklı Geleceğe olarak belirledik. Kongremizde akciğer sağlığı alanında eğitim, araştırma, koruyucu hekimlik ve hasta hizmetini geliştirmeye yönelik bilgilerimizi paylaşırken, mesleki saygınlığımız ve özlük haklarımızla ilgili sorunlarımızı tartışmak ve aynı zamanda sosyal anlamda zenginleştireceğimiz bir ortamda birlikte olmayı arzu ediyoruz.

Bilimle inşa edeceğimiz sağlıklı bir gelecek için, Derneği’mizin gücünü oluşturan bütün üyelerimizin katkısı ve ortak çabasıyla oluşacak kongremizde; ülkemizde akciğer sağlığını iyileştirmeye yönelik çözümler üretmeyi amaçladık. Aramıza yurtdışından katılan bilim insanlarıyla da bu çabayı zenginleştirmeyi ve uluslararası boyuta taşımayı hedefledik.

Bu yıl da bilimsel programımızda, kurslar, paneller, karşıt görüş toplantıları, konferansların yanı sıra “Toraks Büyük Vizitte”, “Tartışmalı Konular”, “Son 1 Yılda Öne Çıkan Makaleler”, “Göğüs Hastalıklarında Yeni Gelişmeler Geleceği Nasıl Etkileyecek?” gibi çok sayıda zengin ve ilgi çekecek oturumlarla günlük pratiğimize yönelik tartışmalara ve güncellemelere yer vereceğiz. Bu oturumlarda koruyucu önlemlerden, tanı ve tedaviye kadar hastalık yönetimi ile ilgili güncel bilgileri gözden geçireceğiz. Özellikle sahada sık karşılaştığımız problemlerle ilgili çözüm önerilerini konusunun uzmanlarından birlikte dinleyeceğiz. Akciğer hastalıkları ile ilgili en güncel bilimsel gelişmeleri izlerken, bilgilerimizi sağlığın sosyal bileşenleriyle harmanlayıp, sağlık politikalarını toplum sağlığı yararına hizmet edecek şekilde yönlendirme misyonumuzu da sürdüreceğiz.

Kongremizde uzmanlık alanımızı ilgilendiren becerilere yönelik çok sayıda temel ve ileri düzeyde kurslar olacak. Bu kurslar özellikle yeni yetişen genç meslektaşlarımızın bilgi ve becerilerini artırırken, sahada çalışan meslektaşlarımızın da deneyimlerini artırmalarına, sorularına cevap bulmalarına yardımcı olacaktır.

Bilimsel toplantıların yanı sıra, Türk Toraks Derneği kongrelerinin bu güzel ortamında dostlarımızla buluşarak özlem gidereceğiz ve hep birlikte eğleneceğiz.

“Bilim, insan sağlığı için en önemli referansımızdır” diyoruz ve hep birlikte bilimle nefeslenmek, Bilimle Sağlıklı Geleceğe koşmak üzere Türk Toraks Derneği Uluslararası Katılımlı 23. Yıllık Kongresinde buluşmayı diliyoruz.

En içten sevgi ve saygılarımızla,

Gaye Ulubay Aslı Görek Dilektaşlı Hasan Bayram
23. Kongre Başkanı 23. Kongre Sekreteri TTD Başkanı